Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Svod‚ bonitace‚ zkoušky...

K čemu se mohou hodit zkoušky z výcviku, bonitace atp, se podívejte zde

.........................................................................................................................

Jak se svádí Cerberus

V sobotu 6.4.13 jsme ve složení Marián, Helča, Kerbík a já vyrazili směr Český Brod, kde se konala jarní bonitace České pobočky KCHČSV. Ačkoliv jsem plánovala být na místě cca v 8h ráno, aby se Kerbík stihl rozkoukat, dopadlo to tradičně zcela naopak. Do Brodu jsme dorazili téměř v 9:45. Všude vlčiska, čévéčkáři..a začínající svod. Než jsme se rozkoukali, komu vůbec dát papíry atd. Byli jsme na řadě.

Na plac jsme šli bez problémů, ovšem zuby..pan rozhodčí Václavík se vzhledem ke své výšce a kapuci na hlavě Kerbovy moc nelíbil. Navíc Kerbovy hleděl na zuby poměrně z dálky, až po chvilce si vzal také brýle, aby na ty zuby vůbec viděl. Následovalo měření, které považoval Kerb taktéž za vcelku zbytečné. Předvedení v pohybu bylo zcela bez problémů, podobně jako reakce na figuranta. Inu, mohlo to být lepší..Kerbovy znatelně chyběla ta aklimatizační hodinka, ale zvládli jsme to.

Kerbík obdržel ze svodu kód A67C12K1OdP3. Přeloženo do jazyka českého: výška v kohoutku 67cm, chybějící zub, dlouhý ocas, povaha dráždivý-nedůvěřivý, soulad se standardem velmi dobrý. Zub si Kerb vyrazil při piruetě o roh boudy. Ačkoliv máme tuto ztrátu - úraz, zapsánu přímo v PP od veterináře, byla tato poznámka chovatelskou komisí shledána nedostatečnou, neboť v PP není i razítko veterináře. Po doplnění razítka bude mít Kerbík kód bez zápisu o chybějícím zoubku. Když se Vašemu psovy stane nějaký úraz, který by mohl ovlivnit jeho bonitační kód, nezapomeňte si úraz nechat zapsat co nejdříve od veterináře do PP včetně razítka!

V Brodě jsme zůstali až do odpoledne. Kerbík se vyřádil s Nessie a Ashtonem a vyřádil se na poli (také podle toho vypadal) Celkově se po nějakém čase pěkně "otrkal". Potkali jsme mnoho známých lidí, se kterými jsem již dlouho nemluvila, za což jsem byla moc ráda. Celkově jsme si to všichni příjemně užili, a to i přes relativně chladné a větrné počasí.

..................................................................................................................................................................................

Bonitace 16.4.2011 aneb velký den D nadešel

Ráno, 16.4.2011 v jsem se Sofou, svou nervozitou a batůžkem s veškerými nezbytnostmi vyrazili směr Želízy, kde jsme vyzvedli naši navigaci, doprovod a hlavní psychickou i fyzickou podporu v jednom - Helču.
Kibu jsme tentokrát nechali doma...pro větší klid Sofušáka.V 7:30 už jsme mířili směr Roudnice nad Labem...

V 8h jsme byli na místě, což bylo tak akorát, abychom v klidu obhlédli "terén", prošli veterinární kontrolou v podobě chovatelky Hanky Křížové, následně jsem předala všechny potřebné doklady v kanceláři a pak už nezbývalo, než čekat, čekat a čekat.
První chvíle jsme využili k seznámení se s vlastním místem vyhrazeným pro svod a bonitaci. Naposledy jsme cvičně zkusili měření a pohyb. Chudák Helča se po chvilce nedobrovolně stala hlavním měřičem...málem by si ji tam nechali!
V areálu jsme potkali mnoho známých a přátel..někoho jsme neviděli jen pár týdnů, jiné i rok. K naší velké radosti konečně přijeli i oba Sofčiní rodiče, tj. Drak Lupus Bohemia Genao s majitelem Rendou a Petrou, a také Becky z Kamenaček s majitelem Ondřejem a Jančou. Přijet měli i 2 ze 4 bratrů, Azrael a Akkon De Molay. Nakonec přijel jen Az, majitel Akkona se bohužel zdržel a nakonec bonitaci nestihl. K mému překvapení mamka Becky vzala Sofu velmi pěkně..bylo vidět, že mít možnost, bez problémů by se spolu vyběhaly. Většinu času nám dělal společnost také Daryth Grey Střípek Snů..asi 2měsíční štěndo čsv, ze kterého se snad vyklube Sofčin další kamarád. Daryth bydlí v Liběchově, takže to má nejblíže ke Kibovi, ale k nám to také není tak daleko:-).

Cca ve 14h jsme konečně přišli na řadu. Měření proběhlo naprosto bez problémů, dokonce jsme dostali pochvalu za poctivou přípravu! A tak jsme na "place" nebyli ani moc dlouho. Následovalo další čekání a to na zkoušky povahy. Ty se nám nepovedly zcela jak bych čekala. Sofa už byla za celý den poměrně dost unavená, přetažená. Přeci jen, spousta psů, lidí, pachů, zvuků, seznamování se s novými psy, setkání s rodinou atd. udělalo své a Sofa nereagovala na figuranta tak, jako obvykle. Spíše jej ignorovala..Proto jsme nedostali ohodnocení Of, což je sangvinik, ovladatelný, vyrovnaný...čemuž Sofa povahově přesně odpovídá, ale Oh, což je dobrácký, méně dráždivý. V každém případě, i tato povaha je pro ČSV výborná..pro některé dokonce hodnotnější než Of. Také to celé mohlo dopadnout hůře..:-o.

Po zkoušce povahy následovalo jak jinak, než opět čekání..Na konci členské schůze byly rozdány majitelům svedených a zbonitovaných zvířat bonitační karty a další materiály a mohlo se jet domů. To už bylo asi 19:30! Tak jsme vyrazili..pro jistotu jsme se u Helči zastavili na kafe..abych vůbec dojela domů. Sofa mezi tím stihla zpět načerpat ztracenou energii pošťuchováním Kiby. Doma jsme byly ve 22:15 a byly jsme rády, že jsme rády..teda, spíš já.

Na závěr musím podotknout, že oproti svodu, který jsme absolvovali v roce 2009, byla bonitace v Roudnici připravena výrazně lépe. Bylo zajištěno občerstvení, účastníci byly průběžně informováni o dalším programu a postupu. Co mne velmi potěšilo, byly materiály, které jsme dostali od klubu k bonitační kartě. V těchto materiálech je jasně a stručně napsáno, ce je dál potřeba udělat pro zapsání bonitačního kódu, jak zažádat o založení ch.s., jak zapsat štěňata atd. Což mne, jakkožto začínajícího chovatele opravdu velmi potěšilo.

.......................................................................................................................................

Akce "RTG"

  Konečně došlo ke shodě mezi financemi, časem a odvozem a mohly jsme se se Sofulí objednat na rtg DKK, DLK a zubů.

Tedy do češtiny přeloženo, objednali jsme se na rentgen kyčlí, loktů a zubů.
Tato vyšetření, resp. vyšetření kyčlí, je povinné pro každého, kdo plánuje uchovnit svého chlupatého miláčka. Čím dál více se diskutuje o významu rentgenovat také lokty. Proto jsem se pro klid v duši a pro více informací o vývoji plemene nechala zrentgenovat i lokty. A aby toho nebylo málo, ačkoliv se před nedávnem přeci jen ukázal jeden ze schovaných zubů P1, nechala jsem Sofě zrentgenovat také zuby, abychom to pak měli vše pěkně černé na bílém, že máme všechny zuby.
   S obavami a doufáním zároveň, že vše bude v pořádku, jsme s Helčou a Sofou v kufru auta vyrazili v pátek 27.srpna 2010 pěkně z rána směr Litoměřice, za panem doktorem Vomáčkou, který je způsobilý pro vyhodnocování DKK plemene čsv.
   Cesta probíhala v naprosté pohodě, Helča po příjezdu na veterinu hlídala Sofu než jsem vyřídila formality, pak jsme se všechny tři přihnali k panu veterináři. Sofa se nikoho nebála, na všechny se pěkně "usmívala", ale to jen do chvíle, než přišel pan veterinář s holicím strojkem v ruce a s přáním, vyholit trochu srsti na přední noze pro zavedení kanyly. Jak to Sofa viděla, jala se utíkat, když zjistila, že to nejde, tak se aspoň kroutila jak žížala...zkrátka hysterčila. Nebýt asistence   Helči a sestřičky, asi bychom Sofu nezdolaly. Nakonec se tato "operace" zdařila (jsem opravdu ráda, že k tomuto panu veterináři běžně nechodíme..Sofa má velmi dobrou paměť..), a vše ostatní již probíhalo bez problémů.
   Po uspání se rentgenovaly nejprve lokty, pak kyčle, nakonec zuby a na úplný závěr jsem poprosila o odstranění zubního kamene. Po rtg jsme měli asi hodinu "volno", tak jsme se s Helčou vrhli na obchod s potravinami a právě když jsme se vrátili, šel mi naproti veterinář, že už "se nám to probralo". Kupodivu, Sofa nijak nekňourala, akorát pan veterinář měl co dělat, aby ji udržel. Proběhlo jakési pofiderní vítání, nafasovali jsme ještě extra konzervičku na ten den a jelo se domů.
   Sofa byla až do odpoledne znatelně mimo. Usínala ve stoje, byla rozladěná, bez nálady. Naštěstí odpoledne došlo ke zlomu, Sofa dala rázně najevo, že má nehorázný hlad a tak po troškách dostala darovanou konzervu, ale evidentně jí to bylo málo. Po příjezdu kamarádky s maďarským ohařem už bylo víceméně vše při starém. Akorát mám takový dojem, že od toho rtg je Sofa jaksi nenažranější!! :-)

A jak jsme dopadli? Výborně:-) DKK 0/0, DLK 0/0 a zuby máme všechny a pan veterinář nás moc pochválil:-) Takže jsme měli náležitou radost :-)

........................................................................................................................................

Svod a bonitace v Roudnici nad Labem 17.4.2010

  Ačkoli jsme se nehodlali zúčastnit jarního svodu a bonitace v Roudnici, po domluvě s kamarádkou jsme se rozhodli na toto psí klání zavítat. Důvodů bylo několik: 1. málokdy se poštěstí vidět tolik čsv pohromadě (člověk může srovnávat, seznamovat psy, atd.), 2. potkat se s přáteli, se kterými se jinak jen tak nesetkáte, 3. "opakování matka moudrosti" a "připraveným štěstí přeje" ...jinými slovy, jeli jsme se podívat, jak to celé probíhá abychom věděli, co nás příští jaro čeká.
   1. a 2. důvod se splnil na jedničku..potkali jsme 3 Sofi brášky Arise, Akkona a konečně! i Aslana. Je to krasavec!!:-) Popovídali jsme se spoustou přátel..pravda, z bonitace jsme toho viděli nejméně. V každém případě, jsem se ujistila ve svém rozhodnutí, jít se Sofou na bonitaci až příští jaro. Doufám, že do té doby se povahově ještě ustálí, vychytáme nějaké mouchy a Sofa také trochu zmohutní-doroste. Neposledním důvodem je můj dojem, že v Roudnici probíhá celá akce více v klidu a pohodě, což je pro mne důležitý faktor.
   Ačkoli jsem vzala foťák, celá natěšená, kolik toho nafotím, krom 3fotek Vaya Kiby jsem nenafotila lautr nic. Důvod? Střeštěná Sofa:-) Ale nevadí, níže uvádím alespoň pár odkazů na fotografie ostatních:-)

http://media1.mypage.cz/images/media1:4bcdfb4a3c1f3.jpg/Aslan.JPG
bráška Aslan De Molay (foto Czertice)

Fotky od Czertice a Rakši
Fotky od Terky a Aryi
...........................................................................................................................................

.

Svod mladých v Hořovicích 17.10.2009
Na podzim 17. října 2009 jsme se zúčastnili svodu mladých v Hořovicích.

  (Co je to "Svod mladých" případně "Bonitace" se dočtete v sekci "O ČSV - Svod a bonitace".) Na tuto akci jsem se celkem těšila, samozřejmě jsem měla v plánu se na celé to důležité dění pořádně připravit, nicméně, jak už to tak bývá, nakonec dopadlo vše jinak:-/. Byla jsem ráda, že jsem se na svod nakonec vůbec nějak dopravila (svod i bonitace měla být původně v Roudnici nad Labem). A ačkoli jsem si z práce půjčila speciální rašpli na měření stromů, jenž se až nápadně podobá té ze svodů, moc jsme se Sofou měření nenatrénovali...ačkoli totiž byla na jarní bonitaci kamarádovy Kibovy za vzor, jak se správně a pěkně nechat změřit, na podzim se jako mávnutím kouzelného proutku začla měřidla bát.

  Na 8h ráno jsme tedy přifrčeli do Hořovic, krátce se pozdravili se všemi známými, hlavně bráškou Azíkem a Akkonem, ale taky s Kůží apod. Taky se nějací noví známí našli.Pak už nás čekalo jen celodenní čekání. Nejprve probíhal svod, začínali psi, poté feny, pak teprve začli bonitace, opět nejprve psi a pak feny.
Dost nás překvapil přístup ke štěňatům..ačkoli svod je vlastně takové první oťukání psa, o nic ještě vlastně nejde, na štěňata se dost tlačilo. Ačkoli Sofa není nějaká trémistka, lidí se vcelku nebojí a i na plac přišla v pohodě (oproti mnoha jiným psům, jenž mimo plac byli v pohodě, ale jakmile se ocitli " v ohrádce", silně znervozněli), přišel první "háček" při ukazování zubů. Sofa poslouchala, pěkně si sedla, zuby ukázala, ale při otevření huby jí prý nebylo vidět na zuby. A tak se to zkoušelo znovu a znovu, až byla milá Sofa naprosto znuděná a znechucená a jednoduše se zasekla a hubu neotevřela. Nakonec to zkoušela i sama rozhodčí, ale nic naplat. Následovalo obávané měření..ačkoli jsem předem upozornila, že se měřidla bojí, sesypali se na Sofa všichni z komise, tj. asi 4lidi a ve finále někdo jen tak upustil ono měřidlo tak, že jsem se ho lekla i já. Tak nějak jsme se teda nechali změřit, a jali jsme se oběhnout kolečko..zakončené menší zkouškou povahy. Sofa reagovala naprosto skvěle, nicméně, už toho měla všeho evidentně plné zuby a všem dala jasně najevo, co si o tom všem myslí..prostě se na to vprostřed akce vys...a to doslova.

  Svoje jsme si tedy odbyli a následovalo úmorné čekání do 18:30 na předání výsledků. Počasí bylo dost chladné, psi znudění a mohli být jen venku, místy trochu pršelo. Zkrátka, dost mě to celé znechutilo a zklamalo. Svod není povinný, ale samozřejmě pro plemeno je každá informace o každém novém jedinci dobrá. Jestliže se ovšem člověk, jenž si pořídí ČSV jako parťáka a na svod přijede tak nějak z dobré vůle, spoluúčastní takovéto akce, už jej podle mého s jeho psem nikdo nikde neuvidí.

  Nu, a jak jsme vlastně dopadli?! A63K1OfP1, což znamená přeloženo do češtiny:
Výška v kohoutku 63cm, delší ocas, povaha sangvinik vyrovnaný ovladatelný, soulad se standartem výborný.
Takže jsme dopadli výborně a ten ocas...ten ještě dorostem:-)

http://media1.mypage.cz/images/media1:4aedc94360372.jpg/IMG_7339.jpg

TOPlist